Poczta Kalendarz USOS System rezerwacji sal Archiwum prac dyplomowych Instagram Twitter Facebook
.

Zaproszenie na wykład w cyklu „Biochemiczne podstawy zdrowia”

8 maja o godz. 9:30 zapraszamy na kolejny wykład online z cyklu „Biochemiczne podstawy zdrowia”. Wykład wygłosi dr Adam Pomorski nt.: „DNA czy czarna dziura? O nauce w skali nano”.

W XVII wieku Antonie van Leeuwenhoek za pomocą prostego mikroskopu odkrył wiele różnych mikroorganizmów. Przez lata technika ta była doskonalona i umożliwiła niezliczone odkrycia w biologii i medycynie. Obecnie, dzięki postępom w fizyce i elektronice dysponujemy urządzeniami zdolnymi do analizy pojedynczych biomolekuł. Jakie to daje nam korzyści? W jakich zagadnieniach już ją wykorzystujemy a jakie będą możliwe w przyszłości? Czemu pojedyncza cząsteczka DNA przypomina w analizie czarne dziury? Zapraszamy w podróż do biologii w skali nano.

Jest to ostatni już wykład w tym roku akademickim, dlatego zainteresowanych zapraszamy do pozostania z nami po wykładzie dra Pomorskiego. Od godz. 10:30 rozpoczną się wykłady dra Zdzisława Wróblewskiego. Będą to:

Komórki macierzyste – nadzieja dla wielu chorych (omówienie teorii selekcji klonalnej Burnetta i jej znaczenia w opracowaniu metod pozyskiwania komórek macierzystych oraz ich zastosowania w leczeniu wielu schorzeń).

Wymień mnie na lepszy model – terapie genowe (biotechnologia medyczna oferuje dzisiaj nowe metody wymiany wadliwego genu lub jego zablokowania; przykłady różnych typów terapii genowych u ludzi).

Apoptoza – programowana śmierć komórki (omówienie zjawiska apoptozy, szlaki apoptotyczne i ich wykorzystanie w leczeniu nowotworów).

Dołącz do spotkania.

Aktualności