Poczta Kalendarz USOS System rezerwacji sal Archiwum prac dyplomowych Instagram Twitter Facebook
.

Powołanie Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii

Szanowni Państwo,
miło jest nam przekazać informację, że w dniu 23 września 2024 r. w siedzibie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiciele i przedstawicielki władz sześciu uczelni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w ramach ponadregionalnej Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii.

Uniwersytet Wrocławski reprezentowała Pani Prorektorka dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr.

Biotechnologia jako dyscyplina naukowa w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych nie znalazła się na liście dyscyplin naukowych wprowadzonych Ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Konstytucją dla nauki. Spowodowało to konieczność wyboru przez setki specjalistów z zakresu biotechnologii innych dyscyplin wiodących reprezentowanych na uczelniach i w instytutach, w których byli zatrudnieni.
Biotechnologia powróciła do wykazu dyscyplin w ramach rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w drugiej połowie 2022 r., skutkiem czego naukowcy, którzy w 2018 roku zostali zmuszeni do wyboru innych dyscyplin, mieli możliwość ponownego wyboru biotechnologii.

W obecnym czasie takie dyscypliny powstały na sześciu polskich uczelniach: Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Politechnice Warszawskiej. Jednostki te posiadają uprawnienia do nadawania stopni naukowych z biotechnologii, przyczyniając się istotnie do kształcenia specjalistów w tej dyscyplinie.

fot. Karolina Żuk-Wieczorkiewicz / www.ug.edu.pl

Biotechnologia odgrywa bowiem istotną  rolę w dziedzinie ochrony środowiska, rolnictwa oraz opieki zdrowotnej poprzez oczyszczanie ścieków, produkcję ekologicznej żywności czy rozwój nowych terapii i diagnostyki. Dynamiczny rozwój sektora biotechnologicznego przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Współpraca między sektorem publicznym, prywatnym i instytucjami naukowymi jest kluczowa dla skutecznego wykorzystania potencjału biotechnologii. Jednakże, aby osiągnąć te cele, konieczne są ciągłe inwestycje w badania naukowe, infrastrukturę badawczą oraz edukację.

Mając wszystkie te fakty na względzie wymienione Uczelnie porozumiały się w kwestii utworzenia ponadregionalnej inicjatywy pod nazwą Akademicka Sieć Biotechnologii, której celem jest aktywne wspieranie rozwoju biotechnologii poprzez podnoszenie prestiżu jednostek naukowych, nowoczesne kształcenie kadr oraz realizację badań naukowych we wspólnym otoczeniu na zasadach komplementarności, kształtowania polityki naukowej z uwzględnieniem potencjału jednostek zrzeszonych i specjalizacji w zakresie już uprawianej nauki.

 

 

Aktualności