Seminarium wydziałowe 15.05.2018.

15.05.2018., godzina 9:15, sala 1.03.
Zapraszamy na seminarium: „Biosynteza fosfolipidów w fibroblastopodobnych synowiocytach pochodzących od pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów”.
Prezentację, w języku angielskim, przedstawi dr Katarzyna Służalska z Zakładu Inżynierii Białka (poprzednio Laboratory for Experimental Orthopaedics, Department of Orthopaedic Surgery, Justus-Liebig University Giessen, Germany).

Fosfolipidy wraz z kwasem hialuronowym i lubrycyną biorą udział w procesie lubrykacji wewnątrz ludzkich stawów. Poziom wspomnianych lubrykantów w mazi stawowej jest powiązany ze stanem zdrowia stawu. Niemniej jednak, biosynteza fosfolipidów w ludzkich stawach pozostaje słabo zrozumiana. Celem niniejszych badań było określenie wpływu cytokin, czynników wzrostu oraz leków na biosyntezę fosfolipidów przy użyciu znakowanych stabilnymi izotopami fibroblastopodobnych synowiocytów pochodzących od pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.