Poczta Kalendarz USOS System rezerwacji sal Archiwum prac dyplomowych Moodle Mendeley Facebook
.

XXI Dolnośląski Festiwal Nauki

XXI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Zajęcia na Wydziale Biotechnologii

 

21 września 2018r. (piątek)

10:00 „Jeden z dwudziestu”, konkurs wiedzy dla gimnazjalistów

zapisy: 10-16 września 2018r., martyna.janicka@uwr.edu.pl

Konkurs kierowany jest do uczniów gimnazjów zainteresowanych biologią i chemią. W trakcie konkursu uczniowie odpowiadać będą na losowo wybrane pytania z różnych kategorii (kategorię wybiera uczestnik). Pytania swoją trudnością nie wykraczają znacznie poza program nauczania biologii i chemii w trzech klasach gimnazjum. Konkurs jest indywidualny, do konkursu może przystąpić 20 osób. Na zwycięzców czekają nagrody. Szczegóły zawiera regulamin.

Zapraszamy również osoby towarzyszące kibicujące uczestnikom.

Regulamin konkursu

 

22 września 2018r. (sobota)

9:00 – 16:00 „Interdyscyplinarny bieg na orientację”, gra

zapisy: 3-16 września 2018r., maria.stasiuk@uwr.edu.pl

Interdyscyplinarny bieg na orientację kierowany jest do uczniów szkół średnich. Organizowany jest przez Wydział Biotechnologii, Wydział Chemii, Wydział Fizyki i Astronomii oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas biegu uczestnicy będą otrzymywać punkty za rozwiązanie zadań z zakresu, głównie, biologii, biochemii, chemii (zakres rozszerzony podstawy programowej szkół licealnych), ale także matematyki, informatyki i fizyki oraz punkty bonusowe za kreatywność, szybkość myślenia oraz rozwiązywanie problemów na poziomie akademickim. Do udziału powinny się zgłaszać zespoły trzyosobowe, ilość miejsc jest ograniczona- uczestniczyć może 15 drużyn. Prosimy, aby każda drużyna posiadała urządzenie z dowolną aplikacją umożliwiającą odczytanie aktualnych współrzędnych GPS. Na zwycięzców czekają interesujące nagrody. Szczegóły zawiera regulamin.

Regulamin biegu

Zgoda rodziców

 

21 i 22 września 2018r. (piątek i sobota)

12:00, 13:30 i 15:00 Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów Warsztaty Biotechnologiczne – Z czym się je GMO?”, warsztaty

zapisy: 27-31 sierpnia 2018r., sknb.uwr@gmail.com

Przewidywany czas trwania warsztatów: około jedna godzina. Warunkiem uczestnictwa grupy jest przesłanie przez opiekuna zgłoszenia na podany adres mailowy w czasie trwania zapisów. Pod uwagę brana będzie kolejność zgłoszeń.

 

24 września 2018r. (poniedziałek)

10:00 dr  Maria Stasiuk „Czy zdrowy tryb życia chroni przed chorobami cywilizacyjnymi?”, wykład

zapisy: brak

11:00 dr Dorota Mackiewicz „Czy słaba płeć naprawdę jest słaba? – rozważania z punktu widzenia genetyki”, wykład

zapisy: 18-23 września 2018r., dorota@smorfland.uni.wroc.pl

12:00 dr Tomasz Trombik „Światło- niezbędne narzędzie pracy dla biologa„, wykład i pokaz

zapisy: 10-14 września 2018r., tomasz.trombik@uwr.edu.pl

 

25 września 2018r. (wtorek)

12:00 dr Joanna Grzyb „Blaski i cienie glutenu”, wykład i warsztat

zapisy: 1-15 września 2018r., joanna.grzyb@uwr.edu.pl

 

25 i 26 września 2018r. (wtorek i środa) 

9:00 – 11:00 i 12:00 – 14:00 dr Magdalena Zaremba-Czogalla „Tajemnice krwi”, warsztat

zapisy 1-15 września 2018r., magdalena.zaremba-czogalla@uwr.edu.pl

Pierwsza część spotkania odbędzie się w formie wykładu, podczas którego uczestnicy poznają tajemnice krwi (np. składniki i funkcje krwi, grupy krwi, rolę układu immunologicznego w walce z mikroorganizmami). W drugiej części dzieci będą miały okazję poczuć się jak pracownicy laboratorium – to oni zdecydują, kto może zostać dawcą krwi dla bajkowego Lolka, który ucierpiał w wypadku i pilnie potrzebuje transfuzji. Będą mogły również przekonać się, że mikroorganizmy są wśród nas i zobaczyć co żyje na ich rękach lub w szkolnych piórnikach.

 

25 i 26 września 2018r. (worek i środa)

10:00 i 11:30 dr Dorota Mackiewicz „Muszka owocowa – ulubienica genetyków”, warsztat

zapisy: 6-19 września 2018r., dorota@smorfland.uni.wroc.pl

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli poznać bliżej muszkę owocową /Drosophila melanogaster/ oraz zobaczyć jakie mogą być konsekwencje  wprowadzenia zmian do materiału genetycznego. Z racji ogromnych zasług muszki owocowej na polu genetyki przedstawiony zostanie również wkład tego małego owada w rozwój tej dziedziny wiedzy.  Zajęcia prowadzone są w formie wykładu połączonego z warsztatem, podczas którego uczestnicy w laboratorium oglądają różne pod względem wyglądu muszki oraz poznają podstawowe techniki pracy z tym owadem.